SİNEMATOGRAFİNİN 5 ELEMENTİ

Hira ÖZSOY profil resmi

Kategorisi : Kitap

Yayınlanma tarihi : 28.04.2012

Etiketleri : Sinematografi, kamera, açılar, kamera hareketleri, kompozisyon, kurgu, Joseph V. Mascelli


Sinematografiyi önemli yapan elementler vardır. Bunları sıralayabiliriz. Işık, mekan, renk gibi ancak sinematografinin olmazsa olmaz 5 elementi vardır ki onlarsız sinematografi olmaz. Bunlar; kamera açısı, devamlılık, kurgu, close-ups, ve kompozisyondur.

 

 “The Five C's of Cinematography” kitabında Joseph V. Mascelli, sinematografinin en önemli 5 elementinden bahsetmiştir. 5 farklı konuyu ayrı ayrı bölümlerde inceleyen Mascelli resimlerle, şemalarla ve grafiklerle konuyu desteklemiştir.  İlk kısımda kamera açılarından bahsediliyor. Film sahneleriyle desteklenen bölüm de konu detaylı bir şekilde işlenmiştir. Devamlılık, kurgu ve close-ups bölümlerinden sonra kompozisyon ile kitabını tamamlamış Mascelli. Kompozisyon bölümünde kompozisyon dili üzerine yazılmış ve birçok örnekle tamamlanmıştır.

 

Joseph V. Mascelli, The Five C's of Cinematography” kitabında titiz ve detaylı bir çalışma yapmıştır. Her bölümde filmlerden sahnelerle ve örneklerle kitabın desteklemiştir.  Sinematografi severler ve öğrenmek isteyenler için yararlı olabilecek bir kitap niteliğinde.

 

 Mascelli, Joseph V., The Five C's of Cinematography , Silman- James Press

Bülten kaydı için tıklayınız