Anneke Smelik; Feminist Sinema ve Film Teorisi ve Ayna Çatladı...

Özlem Tuğçe KAYMAZ profil resmi

Kategorisi : Kitap

Yayınlanma tarihi : 07.04.2012

Etiketleri : Anneke Smelik, feminist film teorisi, Feminist sinema


" Feminist film teorisinin, geçmişte olduğu gibi bugün de kadınlara karşı var olmaya devam ve bütün duygular arasında en kabul edilemezi olan öfke hakkında keşfetmesi ve incelemesi gereken çok şey var"* Tania Modleski*

 

Feminist sinemanın siyasi ve toplumsal kodları ele alan bu kitapda; feminist film teorisi, erkek bakışı, kadın temsili, metafor, montaj, imgesel aşırılık, kameranın konumu, seyirsinin konumu, kadın erkek ayrımı, yönetmenin konumu, temsilin toplumsal kodları üzerine filmler ve teoriler üzerine çokca bilgi bulmak mümkün. Laura Mulvey'in feminist sinema hakkındaki söylemleri ile birlikte imgesel aşırılığa ve maskeleme gibi önemli kavramlara değinen kitap; seyircinin konumunu ve yönetmenin konumlandırğı seyirci üzerine de uzun bir çalışmayı paylaşıyor.

Feminist sinema hakkında geniş ve kapsamlı bir çalışma başlayan kitap; yönetmen, toplum, şiddet, temsiliyet, imgesellik gibi temalarda bir önceki konuya referans vererek çok daha kapsamlı bir sonuça varıyor. Eğer feminist film teorisi hakkında bir çalışma yapmayı düşünüyorsanız mutlaka kaynaklarınız arasında olması gereken kitaplardan biri bu kitap. 

 

*sayfa 103

Smellik, Anneke. 2006. Feminist Sinema ve Film Teorisi; ve Ayna Çatladı. İstanbul: Agora Kitaplığı.

Bülten kaydı için tıklayınız