SENARYO: HAYATIN TA KENDİSİ

Hira ÖZSOY profil resmi

Kategorisi : Kitap

Yayınlanma tarihi : 19.03.2012

Etiketleri : Plato Film Yayınları, Robert Mckee, Öykü, Senaryo


Kitap bilgileri: Robert Mckee; Story; Plato Film Yayınları; 2007

 

Hayat hikayelerden oluşur. Hayatımızı ilginç yapan minik hikayelerdir. Her gün binlerce hikaye başımızdan geçer ya da birçok hikaye dinleriz. Film izlerken dikkatimizi çeken ögelerden biri de senaryodur. Filmin konusu bizi içine alırsa izleriz yoksa filmi kapatırız.

 

Film için senaryo da çok önemlidir. İyi bir senaryo kurgusu olmadan iyi bir filmden söz edemeyiz. İyi karakter yazımı ise her şeyden daha çok önemlidir. Karakterler iyi yazılmalı ve iyi anlatılmalıdır. Aksi taktirde, izleyici karakterle özdeşleşemez.

 

İyi senaryo yazabilmek iyi bir gözlemci olmayı, çok kitap okumayı, iyi bir dinleyici olmayı gerektirir. Bunların yanında, bir çok senaryo nasıl yazılır türü kitaplar vardır. Bunların en iyilerinden bir tanesi de Robert Mckee’nin Story kitabıdır.

 

Kitap, en temel senaryo ögelerini anlatarak kitaba başlar ve devamında en komplike konulara kadar gelir. Şemalarla destek veren kitap kolay anlatım diliyle de okuyucuya yardım eder. Öykünün ögeleri, ve öykü tasarımının ilkeleri gibi bölümlerden oluşan kitap öykü yazmanın inceliklerini yalın bir dille anlatıyor.

 

Öykü yazmak isteyen herkes için bir başvuru niteliğinde olan kitap, yalın ve akıcı diliyle dikkat çekiyor.

 

Bülten kaydı için tıklayınız