Sosyal Medya ve Reklam

İsmail ERGEN profil resmi

Kategorisi : Yeni Medya

Yayınlanma tarihi : 15.03.2012

Etiketleri : starbucks, sosal medya ve internet, Tv tarihi


Teknolojinin hayatımıza giriş hızına ve ielerleyişine bakıldığında; topluma yayılma sürecinin yavaş fakat sürecini tamamladıktan sonraki döneminde kullanım yoğunluğunun çok hızlı olduğunu görürüz.

Mesela dünyada ilk televizyon reklamı 1941 yıllında yayınlanan Bulova reklamıdır. Televizyonun 1920 yıllarda icat edildiğini düşünürsek reklamın televizyona  girme sürecinin yavaş olduğunu düşünebiliriz. Fakat televizyonun insan hayatında aldığı önem artıkça, yazılı kaynaklar ve öğrenme süreci  görsel alanlara kaydıkça televizyonun bir reklam alanı olarak kullanımı hızlanmıştr.

Yenilenen dünyada aynı süreç internet için yaşanmıs ve artık insanların birincil haber kaynaği sosyal medya olmuştur.Reklamcıların en büyük amaçları hedef kitleye doğrudan ve en etkili şekilde  ulaşabilmektir. Sunulan ürün veya hizmetin kimin tarafından kullanılacağının analizi ve belirlenen hedef kitlete doğru alanlarda doğru sunumlarla ulaşmak en önemli   işlerimizden biridir. Sosyal medya ve internet sayesinde kişilere ulaşıp gerçek tepkiler almak kolaylaşmış, hızlanmış ve büyük bir alana yayılmiştır.

Sosyal medyanın reklam alanı olarak kullanılmasında en iyi örneklerden bır tanesi de http://mystarbucksidea.force.com/  sitesidir.

My starbucks fikri crowd-sourcing  uygulamasının en iyi örneklerinden biridir. Starbucks bu fikirle binlerce değişik  iş fikirlerini site katılımcıları ile paylaşırken aynı zamandada marka bilinirliğini ve farkındalığını artırarak  site kullanıcılarının Starbucks markasına karşı olan alıgısını geliştiriyor. Düşünsenize Starbucks’ın sizin fikrinizi kullanmasından ne kadar hoşnut olurdunuz? Yada fikrinizin starbucks tarafından satın alınmasından?

Bu siteden çıkan ve kullanılan bazı fikirler,

  • Düşük kalorili ve yüksek proteinli kahvaltı
  • Gold Card üyelerine doğum günlerinde bedava Kahve
  • Starbucks VIP card
  • Soğumayı ve dökülmeyi öneleyen yeşil çubuk
  • Kahve çekirdeği alana bedava kahve.
Bülten kaydı için tıklayınız