KAMERAYLA RESİM YAPMAK: SİNEMATOGRAFİ

Hira ÖZSOY profil resmi

Kategorisi : Kitap

Yayınlanma tarihi : 23.02.2012

Etiketleri : Sinematografi

Editörün tavsiyesi


Sinemanın olmazsa olmazları vardır: senaryo, kurgu, ve ışık gibi. Ancak, film yapmanın öyle bir elementi var ki o olmadan film çekmenin imkanı yoktur. Sinematografiden bahsediyorum. Kamerayla resim yapma sanatından! Kamerayı koy ve başlat tuşuna basmanın da ötesinde olan bu sanat dalı görüldüğü kadar kolay değildir. Işık, çerçeve, kompozisyon hatta, sanat tarihini baştan sona bilmek yararlıdır. Uzun yıllar asistanlık yapmak, kitapları ezberlemiş olmakta bu işi yapabileceğiniz anlamına gelmez. Her şeyden önce iyi bir göze sahip olmanız gerekir. Temel sinematografi kitaplarını iyi okumuş olmanız gerekir.

Bu sanata adım atmanız için önerebileceğim kitaplardan bir tanesi de Kris Malkiewicz ve M.David Mullen’den Sinematografi kitabıdır. Kitap, ’a dan z’ye sinematografi için bilmek isteyeceğiniz her konu hakkında bilgi vermektedir. Kamera nedir sorusundan başlayarak sinematografinin en derin konularına kadar detaylı bir çalışma yapılmıştır. Kamera nasıl çalışır, filtreler, ışık, kompozisyon gibi konulara da değinen kitap resimlerle de konuyu öğrenmeyi kolaylaştırıyor. Kitabın en sonunda bilinmeyen jargonlar için de bir sözlük var.

İster öğrenci ister profesyonel çalışan olun bu işe girişmeden önce okumanız gereken klasik kitaplardan bir tanesi de Sinematografi kitabıdır.


İletişim Kitap Bölümü Editörü
Hira Özsoy

Kitap Bilgileri: Kris Malkiewicz ve M.David Mullen ; Sinematografi; 2005

Bülten kaydı için tıklayınız