Evrensel Bir Komedyen : Charlie Chaplin

Burçak Zeynep Bozkurt profil resmi

Kategorisi : Dünya Sineması

Yayınlanma tarihi : 12.04.2013

Etiketleri : Şarlo, Amerika, film, tarih, sinema, komedi, Charlie Chaplin, İngiltere


Charles Spencer Chaplin olarak da bilinen sessiz film yıldızı Chaplin, sadece komedyenlik açısından değil, yönetmen ve yazarlık bakımından da, yaşadığı dönemin ve kuşkusuz dünya sineması tarihinin en büyük isimlerinden biridir. Ayrıca, Amerika'da büyük bir üne sahip olsa da, kendisi aslında bir İngiliz vatandaşıdır. 

 

Hayatına değinecek olursak, 1913 yılında genç bir delikanlı olarak ABD’ye giden Charlie Chaplin, çok geçmeden 1914 yılında ilk filmine imza attı. Chaplin’in 1914 çevirdiği “Making a Living” adlı filminin ardından çevirdiği 2. filminde, efsanevi Şarlo karakteri ortaya çıkmıştır. “Kid Auto Races in Venice” isimli 2. filminde oldukça bol bir pantolon ve melon bir şapka takan Şarlo karakterine bürünen Charlie Chaplin, ayrıca bu karaktere yerinde asla durmayan bir baston da ekledi. Şarlo karakterinin palyaçoları andıran kocaman ayakkabıları da karakterin çok daha komik görünmesine neden olmuştu. Daha sonraki yıllarda ise, çektiği A Dog's Life filmi ile uzun metrajlı filmlere de başlayan Chaplin, Mary Pickford, Douglas Fairbanks ve D. W. Griffith ile birlikte kurdukları United Artists film şirketinin ortağı olduktan sonra Altına Hücum, Şehir Işıkları, Büyük Diktatör, Asri Zamanlar, Sirk ve Sahne Işıkları gibi pekçok baş yapıta imza attı. Sinema sektöründe çalıştığı sürece, ''konuşursam beni sadece Amerikalılar anlayacakama sessiz bir filmi herkes anlayabilir ve dünya Amerika'dan ibaret değil'' diyerek sesli filmlerin yeni çıktığı dönemde sessiz filmleriyle döneme elinden geldiği kadar direnmiştir.

 

Filmlerini dikkatlice izleyecek olursak eğer, şu andaki komedi filmlerinin temelinin atılmasında büyük katkıları olduğunu da görmüş oluruz. Özellikle de o zamanın şartları ve imkanlarıyla Chaplin'in zor bir işi başardığını söyleyebilirim. Günümüzde hala komedi dendiğinde akla gelen ilk isimlerden biri olduğunu da düşünecek olursak, Chaplin'in yakaladığı başarıyı daha iyi anlamış oluruz.

 

Yarattığı 'modern palyaço' Şarlo ile dünya üzerinde filmlerinin gösterildiği her ülkede insanların hayranlığını toplamasına rağmen, Amerika Birleşik Devletleri vatandaşlığını reddetmesi sebebiyle bu ülkede kendisine yönelik olarak başlatılan karalama kampanyası; kendisinden bir hayli genç olan kadınlarla yaptığı dört ayrı evlilik, bir dönem kendisine açılan babalık davası, The Immigrant filminde bir ABD memurunu tekmelediği sahne ve son olarak 'Altına Hücum' filmindeki bazı sahnelerin komünizm propagandası olarak yorumlanması gibi olayların etkisiyle Chaplin'in ABD'ye girmesi yasaklandı. Bunun üzerine karısı ve çocuklarıyla birlikte hayatının sonuna kadar yaşayacağı İsviçre'ye yerleşen Chaplin, ancak 1972 yılında Oscar Özel Ödülü'nü almak için yıllar sonra ABD'ye geri döndü.  

1952'de İsviçre'ye yerleşen Chaplin 1966'da Hong Kong'lu Kontes (A Countess from Hong Kong) filminin yönetmenliğini yapıp sinema dünyasına veda etti. Ölmeden önce ise, ''Tanrı ruhunu affetsin'' diyen papaza: ''Neden olmasın? Ne de olsa kendi malı'' diyerek son espirisini de yapmış oldu.

Kaynakça


http://www.merakname.com/charlie-chaplin-kimdir/

http://www.habersarayi.com/bilgi-bankasi/kimdir/3054-charles-spencer-chaplin-kimdir.html


Bülten kaydı için tıklayınız