Korsandan önce sinemada: CM101MMXI FUNDAMENTALS

Burçak Zeynep Bozkurt profil resmi

Kategorisi : Vizyon Filmleri

Yayınlanma tarihi : 18.01.2013

Etiketleri : komedi, Stand up, Cem Yılmaz, gişe filmleri, sinema


Türkiye'de komedi denince akla ilk gelen isimlerdendir Cem Yılmaz. Benim de çok takdir ettiğim ve projelerini takip ettiğim biri. Çünkü gerek şovlarında,  gerekse de yazıp yönettiği filmleriyle insanları memnun etmeyi her seferinde başarıyor. Zaman zaman diğer komedyenlerde kıyaslansa da, özgün tarzıyla yerini uzun zamandır koruyor.

 

CM101MMXI FUNDAMENTALS  ise Cem Yılmaz’ın 2010 yılındaki stand up şovlarından oluşuyor yani karşımızda hayali bir karakter değil, olduğu gibi bir komedyen var. Filmin yönetmenliğini ise Murat Dündar üstlenmiş.  Ayrıca ‘’Bilet parası çok pahalı’’ diyenler için de güzel bir fırsat olmuş. ‘’Hep aynı esprileri kullanıyor’’ diyenleri yalanlarcasına yer yer müstehcen de olsa, yepyeni espriler yer alıyor bu şovda. Sinema salonundaki yükselen kahkahaları da göz önünde bulunduracak olursak, Cem Yılmaz’ın bu projesi halktan tam not aldı. Slogan ise iyi bir gönderme yapıyor korsana. Evet korsandan önce sinemalardaydı fakat korsanlar yine hızlı davrandı ve beyazperdede yayınlandığı ilk haftada gösterinin ses kaydı düştü internete. Sinemaya gidip gösteriyi izleyenler kadar, internetten indirip ses kaydını dinleyenler de oldukça fazla. Tabi bu da ayrıca incelenmesi gereken bir konu.

 

Peki ama CM101MMXI FUNDAMENTALS için bir film diyebilir miyiz? Bence hayır. Köşe yazılarını derleyip kitap halinde bastıran yazarlarla Cem Yılmaz’ın yaptığı şeyin ben aynı olduğunu düşünüyorum. Sadece şovun sinemaya aktarılması fikri bizlere farklı geldiği için bu açıdan pek bakamıyoruz. Ama doğruya doğru,  İyi bir proje olduğu apaçık ki daha şimdiden iyi bir gişe elde etti. Fragmanının iki gün içinde 600.000 kişinin izlemesine bakacak olursak ilerleyen günlerde de gişe başarısını devam ettirecek gibi görünüyor. Öyle ki ‘CM101MMXI Fundamentals’ gösterime girdiği ilk haftasonunda 500 bin kişi tarafından izlendi. Yoğun istek üzerine hafta sonu ek seanslar eklenen gösterisiyle ilgili twitter sayfasından kendi kendine teşekkür eden Yılmaz, “15 sene sonra biletimi alıp oturup izlediğim tek gösterin bu oldu, teşekkürler Cem... Çok iyisin. Sana ve sevdiklerine nice nice yıllar” mesajını atmıştı. 

 

Cem Yılmaz'ın ne kadar zeki olduğunu tüm Türkiye biliyor. Bu zamana kadar yaptığı her projeden iyi başarılar elde etmiş biri. İşin ticari kısmı vesairesi açıklamaları bir kenara itecek olursak eğer, neredeyse sosyolojik bir mizah saptamasına mahal verecek kadar canlı bir talk show izlediğimiz hissine kapılmamız için önümüzde hiçbir engel yok bence. Ayrıca bu proje için titizce çalışıldığı da belli, bir kamera koyup işi bitirmemiş; duruma göre değişen kamera geçişleri, montaj, ses ve götüntü gayet kalitaliydi. Bir film değil de gösteri olarak bu olaya bakacak olursak, gidip seyredilmesi gereken bir yapım olduğunu düşünüyorum. Öncelikle tam 2.5 saat gülmenizi garantiliyebilirim.

 

Herkese bol kahkahalı seyirler…

 

 

 

http://murat-ersan.blogspot.com/2013/01/cem-ylmazn-filmini-en-iyi-jinekologlar.html

http://drasimetriklifer.wordpress.com/2013/01/06/cem-yilmaz-fundamentals/

http://www.yazargider.com/2013/01/cem-ylmaz-cm101mmxi-fundamentals-sinema.html

Bülten kaydı için tıklayınız