Bir senaryoda üçüncü uyarlama: Benim Dünyam

Burçak Zeynep Bozkurt profil resmi

Kategorisi : Vizyon Filmleri

Yayınlanma tarihi : 08.11.2013

Etiketleri : Uğur Yücel, uyarlama, Benim Dünyam, Vizyondakiler, Vizyon filmi, Beren Saat, Türk filmi, 2013, yeniden yapım


Bir senaryoda üçüncü uyarlama: Benim Dünyam

 

 

 

 

Uğur Yücel’in yönetip Beren Saat’le başrolünü paylaştığı Benim Dünyam filmi öncelikle belirtmeliyim ki son zamanlarda Türkiye’de çekilen filmlere gore melodram yönünden oldukça zengin. Eğer bir filme ağlamak veya dram filmi görmek gibi bir isteğiniz varsa bu filme mendilinizi alıp gidebilirsiniz. Oyuncu kadrosu ise oldukça iyi. Sırf Uğur Yücel’in oyunculuğunu izlemek için bile gidilebilir.

 

Filmin konusu ise, varlıklı bir ailenin büyük kızı Ela’nın henüz 2 yaşındayken kör ve sağır olduğu anlaşılır. Aile bu talihsiz haberle yıkılır. Yıllar geçtikçe Ela büyür, görmediği ve duymadığı için bir vahşiden farksız bir hayat sürmeye başlar. Bu sebeple babası Refik Bey kızını bir akıl hastanesine göndermeye karar verir. Annesiyse buna şiddetle karşı çıkarak onu eğitecek bir öğretmen arayışına girer. Aranan kan Ankara’da bulunur ve Mahir Hoca sıra dışı tarzıyla Ela’yı “ışıkla” buluşturmak üzere İstanbul’a gelir ve yıllar sürecek bir dostluğun adımları atılır. 

 

Oldukça ilginç bir hikayeye, oyuncu kadrosuna ve çekimlere sahip de olsa şunu belirtmeliyim ki malesef Uğur Yücel gibi başarılı birinden beklemediğim bir film. Senaryosu ise Can Yücel ve Uğraş Güneş tarafından yazılmış. Asıl belirtmek istediğim dikkatimi çeken durum, bu senaryonun daha önceki halleriyle beraber üçüncü kez uyarlanmış olması.

 

 

 

İlk olarak 1962 yılında Karanlığın içinden (Miracle Workers) adıyla çekilen film de aynı şekilde kör ve sağır bir kızın eğitim sürecini anlatıyordu. Anne Bancroft, Victor Jory , Inga Swerson ise filmin başrollerini üstleniyor. O da son derece başarılı bir film. Bu filmin senaryosunu ise William Gibson yazmış. Önemli olan bir nokta daha var ki bu orijinal senaryo da aslında  Helen Keller tarafından yazılmış Story Of My Life adlı otobiyografik bir eserden uyarlanmış olması.

 

 

İkinci film ise 2005 yılında çekilen Black filmidir. Bu film de bir önceki film kadar başarılı bir yapım. Oyuncu kadrosunda , Rani Mujerki , Ayesha Kapoor, Amitabh Bachchan, Nandana Sen gibi pekçok başarılı oyuncuyu barındırıyor. Filmin yönetmenliğini, senaristliğini ve yapımcılığını üstlenen kişi ise Sanjay Leela Bhansali’dir. Ayrıca ölmeden once izlenmesi gereken filmler arasında da yer alıyor.

 

Bhansali, sanaryoyu yazarken kendi yorumuna oldukça yer vermiş gibi görünüyor fakat Uğur Yücel senaryoyu bire bir almış resmen kopyala yapıştır yapmış. Sadece senaryo da değil neredeyse her çekim açısı, kıyafetler oyuncuları hareketleri bile neredeyse birbirinin aynısı. Öyle olacak ki, Bhansali, senaryo bire bir kopya edildiği için filmi dava etmiş ve iddialarının arasında bu yazı da bulunuyor: Bu yasadışı bir remake. Apaçık bir intihal. Uğur Yücel’den remake hakları için hiçbir talep gelmedi’ dedi. 25 Ekim’de gösterime girecek film için ‘kopyacılarla ciddi bir hukuk mücadelesine girmek amacıyla’ hazırlığın tamamlandığı belirtildi. Ayrıca ne olursa olsun, Black filminin oyuncu kadrosu daha çok göz dolduruyor orası ayrı.

 

Yine de filmin gişe başarısı gözden kaçmayacak kadar hızlı bir şekilde artıyor. Benim Dünyam iyi bir siftah yaptı. Filmi şu ana kadar 451 bin 353 kişi izledi. 25 Ekim’de 256 kopyayla vizyona giren ‘Benim Dünyam’, 4 milyon 600 bin Türk Lirası gişe hasılatı yaptı.

 

Film uyarlama olarak karşımıza çıksa da kesinlikle birebir kopyası edilmiş bir film haline gelmiş. Artı hiç bir yanı yok hiç bir ekleme yapılmamış sadece hazırda var olan bir senaryo kullanılmış sonra da once çekilen filmin sahneleri teker teker taklit edilmiş. Eğer eski uyarlamalardan birini izlemediyseniz daha once de söylediğim gibi yine de Uğur Yücel ve Beren Saatin oyunculuklarını görmek için seyredilebilinir bir film.

 

Kaynak:

 

http://superkarga.com/benim-dunyama-yapilan-calinti-suclamasina-yanit-geldi/

http://blog.radikal.com.tr/Sayfa/bollywood-benim-dunyam-olursa-benim-black-dunyam-32374

http://www.sivrisinema.com/film/siyah/9121/

http://www.beyazperde.com/filmler/film-4887/

 

Bülten kaydı için tıklayınız