Bir klasiğin devamı: Sevimli Canavarlar Üniversitesi

Burçak Zeynep Bozkurt profil resmi

Kategorisi : Vizyon Filmleri

Yayınlanma tarihi : 05.07.2013

Etiketleri : Peter Docter, sevimli canavarlar, sinema, animasyon, Billy Criystall, Marry Gibbs


Bir klasiğin devamı: Sevimli Canavarlar Üniversitesi

 

 

 

 

Kaliteli bir Pixar yapımı olan serinin ilk filmi Monsers Inc. 2001 yılında Peter Docter tarafından yönetildi; John Goodman, Billy Criystall,Marry Gibbs gibi önemli isimler tarafından dublajları yapıldı ve 2002 yılında da vizyona girdi. Kısa bir süre içinde ise izleyicilerden tam not aldı. Buna sebep gösterecek olursak filmin görsel zenginliği ve tasarımının haricinde, senaryonun özgünlüğü ve kalitesini de ekleyebiliriz. Film Monstropolis adında  çeşitli boy ve biçimdeki canavarların yaşadığı güzel bir şehirde geçiyor. Bu şehrin ışık, ısınma ve elektrik gibi ihtiyaçlarını karşıladığı bir de fabrikası bulunuyor bu fabrika ise Monsters Inc. Bu fabrikada çocuk çığlıkları toplanır ve şehrin enerjisi için kullanırı fakat çocukların kolay kolay korkutulamaması son zamanlarda şirketin sıkıntı çekmesine neden olmaya başlamıştır.

 

 

Ben de ilk  olarak filmi ilkokula gittiğim senelerde izlemiştim. Çok iyi hatırlıyorum, Komşumuzdan filmin CD’sini ödünç almıştık. Filmi o kadar beğeenmiştim ki her gün bıkmadan izliyordum ve sonunda filmin CD’sini başka bir filmle değiştirdik. Böylece MonstersInc.’yi daha sonraki birkaç yıl daha seyretme fırsatım oldu. Monsters Inc. şu an film arşivimin önemli filmlerinden biri olarak duruyor.

 

 

İkinci filmin konusuna değinecek olursak, bu sefer biraz geçmişe gidiyor ve serinin ilk filminin karakterlerini üniversitede buluyoruz, ilk filmden tanıdığımız Mike ve Sully’I bu kez büyük bir mücadele bekliyor. Yapmaları gereken şey ise her yıl düzenlenen oyunda birinci gelmek ve Korkutma Bölümüne tekrar başlamaktır. Bunu yaparken de birbirlerinin farkılıklarına nasıl tahammül ederek bunların üstesinden geldiklerini görüyoruz. 
Pixar stüdyolarının çok sevilen animasyonunda orijinal dublaj kadrosunda Billy Crystal, John Goodman ve Steve Buscemi gibi isimler karakterlere hayat verirken yönetmen koltuğunda Dan Scanlon oturuyor. Kesinlikle kaçırılmaması gereken bir animasyon. Gerekse aksiyon sahneleri, gerekse yer yer işlenen duygusal sahneleriyle izleyicileri eğlendirmeyi başarıyor. Herkese şimdiden iyi seyirler.

 

 

 

 

 

Kaynakça 

http://www.beyazperde.com/filmler/film-109572/elestiriler-beyazperde/

http://sinema.mynet.com/film/sevimli-canavarlar-universitesi/8020

Bülten kaydı için tıklayınız