10 Yıl Sonra Bir Osman Sınav Filmi: Uzun Hikaye

Burçak Zeynep Bozkurt profil resmi

Kategorisi : Vizyon Filmleri

Yayınlanma tarihi : 21.11.2012

Etiketleri : Uzun Hikaye, Mustafa Alabora, Altan Erkekli, Osman Sınav, Zafer Algöz, Güven Kıraç, Tuğçe Kazaz, Kürşat Alnıaçık, Kenan İmirzalıoğlu, Yiğit Güralp


10 Yıl Sonra Bir Osman Sınav Filmi: Uzun Hikaye

 

Hepimiz mutlaka bir arkadaşımızın veya bir yakınımızın yaşam hikayelerini çoğu kez dinlemişizdir. Bunların haricinde okuduğumuz kitaplarda, izlediğimiz filmlerde de bizlere sürekli birilerinin hikayeleri anlatılır. Mustafa Kutlu'nun aynı adlı eserinden uyarlanan, Osman Sınav'ın sekiz haftada çektiği bu filmde ise Karşımıza babasının öyküsüyle Mustafa çıkıyor. 

 

Diğerlerinden farklı olarak hikâye Mustafa henüz küçük bir çocukken başlıyor, delikanlı çağlarındayken yarılanıyor ve Mustafa 20'li yaşlarına geldiğinde de son buluyor. Yani seyircinin karşısına babasının öyküsünü anlatan 3 ayrı Mustafa çıkıyor. Mustafa'yı canlandıran oyunculardan Batuhan Karacakaya ve Ushan Çakır'ın oyunculukları sayesinde, seyirci üç farklı oyuncunun Mustafa olduğuna inanabiliyor. Ayrıca bu dram yüklü hikayede Altan Erkekli, Mustafa Alabora, Güven Kıraç, Zafer Algöz, Kürşat Alnıaçık gibi usta oyuncular da rollerini sahiplenişleri ve performansları sayesinde izleyici filme kolaylıkla adapte olabiliyor.

 

Filmin senaristliğini yapan Yiğit Güralp ise, kitap uyarlamanın zorluklarını da göz önüne alacak olursak, kesinlikle düzgün ve kitaba bağlı bir senaryo yazdığını söyleyebilirim.

 

Filmin konusuna değinecek olursak, 1950'li yıllarda başlayan ve 1970'lerin sonlarına kadar devam eden filmde, Bulgarlı Ali (Kenan İmirzalıoğlu) ile Münire (Tuğçe Kazaz)'ın kaçtıktan sonraki hayat mücadelelerine değiniyor. Ali'nin ideal görüşleri sebebiyle kasaba kasaba dolaşan aile, her kasabada farklı insanlarla tanışıp birçok olaya direnmek zorunda kalıyorlar. Ve bu sahnelerde yönetmen, ayrımcılıkları, işkenceleri ve uygulanan baskıları değişik bir havayla seyirciyi karamsarlığa düşmekten kurtarıyor. Herşeye rağmen, Ali'nin umutlarını kıracak tek şey oğlu Mustafa'nın isyankar tavırlarıdır. 

 

Filmin tek sorunu ise, Tuğçe Kazaz'ın canlandırdığı Münire karakterinin görünüş açısından yeterince inandırıcı olmaması. Kıt kanaat geçinmelerine rağmen, Münire'nin iki dirhem bir çekirdek giyinmesi ve kan kaybından bilincini kaybederken bile saçlarının düzgünlüğü dikkatlerden kaçmıyor açıkçası.

 

Özetlemek gerekirse, Uzun Hikaye, senaryo, oyunculuk ve yönetmenin başarısı sayesinde (yayınlanan reklamların da katkısıyla) geniş bir izleyici kitlesine ulaşmış gibi görünüyor. Kenan İmirzalıoğlu'nun kariyeri açısından da bu film çok önemli bir yere sahip.

 

Herkese iyi seyirler

 

 

Kaynakça: 

http://www.beyazperde.com/filmler/film-205393/

http://www.uzunhikayeizle.com/

Bülten kaydı için tıklayınız