Bir Filmi Dinlemek: Into The Wild

İstepan HAKVERDİ profil resmi

Kategorisi : Sinema

Yayınlanma tarihi : 25.01.2013

Etiketleri : Into The Wild, Oscar, Senn Penn, Eddie Vedder, Dinlemek


Senn Penn'in yönetmenliğini ve yapımcılığını yaptığı Into The Wild (2007) üç dalda Oscar'a aday gösterilen ve oldukça beğenilen bir filmdir. Filmde kendisine Alexander Supertramp adını takip, bütün hayatindan vazgecen bir gencin Emory'den aldığı süslü diplomasından, zenginliğinden, çok sevdiği kardeşinden ve çok sevdiği külüstür arabasından, o yaşına kadar hayatında sahip olduğu herşeyden vazgeçip yollara düşen, parasını yakan, aç kalan, sürünen ve mutluluğu bambaşka yerlerde arayan bir insanın hikayesi anlatılıyor.

 

 Filmin verdiği mesaj ise çok net. Gerçek mutluluğun paylaşılarak yaşanacağını, paranın yaşamla ve ya mutlulukla hiç bir alakasının olmadığını, mutsuz olduğu toplumdan kaçarak insanın kendi mutlu olduğu ortamı kendisinin yaratabileceğini anlatıyor.

 

 Filmi teknik açıdan incelemek gerekirse daha iyi planlar kullanılabilirdi ama film konusu ve Emile Hirsch'nin tek başına yüklendiği başarılı oyunculuk bu teknik kusurları göz ardı etmemiz için yeterli.

 

 Müzikler ise Eddie Vedder'n folk rock tarzındaki çalışmalarından oluşuyor. Bununla birlikte Guaranteed adlı parça ile Dünya Müzik Albümleri Ödüllerin de "Filme En Uyumlu Beste" ödülünü aldı. Kişisel fikrimce izlediğim en iyi filmlerden biri olduğu kadar dinlediğim en iyi filmlerden biri de. John Krakauer'in kitabından uyarlanan film, mesajını gayet anlaşılır bir şekilde ve etki bırakarak aktarıyor. Sonuç olarak ''Into the Wild'' her sinefilin arşivinde demirbaş olarak bulunması gereken filmlerden biri.

Bülten kaydı için tıklayınız