5. Gün 10 Ekim 2012; PAZARLARI HİÇ SEVMEM

Murat AKSER profil resmi

Kategorisi : Festival Günlüğü

Yayınlanma tarihi : 11.10.2012

Etiketleri : Altın Portakal, Antalya Altın Portakal, 2012, Pazarları Hiç Sevmem


30 yıldır reklam film yönetmeni olarak sektörde saygın bir yere sahip olan Rezzan Tanyeli'nin bu ilk uzun metraj filmi. Fantastik bir komedi denebilecek film genelde güzel görseller ve müziği ve naif anlatma çabasıyla seyirciyi taşıyabiliyor.

 Ölmekte olan babasının son istediği yerine getirmek için çabalar Oğuz (Edhem Dirvana). Sevdiği kız (Ezgi Mola) da babasının öldüğü gece bir başkasıyla evlenir. O gece işsiz ve aşka hasret Deniz (Melisa Sözen) ile yolları kesişir ve ertesi gün maceralı bir yolculuğa çıkarlar. Oğuz ve kardeşi Kerem babalarını O'nun çok sevdiği mercedes otomobilin içinde köye götürürler. Ancak köyde beklenmeyen şekilde araba kendi kendine kaybolur. Adeta babalarının özgür ruhu arabaya geçmiş ve onu arayan Oğuz ve Deniz'i aşka ve mutluluğa sürüklemiştir.

 

Pazarları Hiç Sevmem sevimli karakterleri, ilginç komik anları ve fantastik olay örüsü ile seyircinin ilgisini canlı tutuyor. Reha Erdem'in filmlerinden bildiğimiz görüntü yönetmeni Florent Herry hem İstanbul hem de Tirede harika görseller yakalamış.Nil Karaibrahimgil'in 'İstanbuldayım' parçası filme müzikal olarak özgün destek vermekte. Ayşen Gruda (Fevziye), Hasibe Eren (Reyhan) rolünde oldukça başarılılar.

 

 Öte yandan film uzun metraj değil de eğer bir dizi olarak kurgulansaymış daha da başarılı olabilirmiş. Episodik yapısı yeryer anlatının kopmasına seyircinin de kafasında cevaplanamayan sorular oluşmasına neden oluyor. Casting aşamasında başroldeki oyuncuların doğru seçilmemiş olması, görsele anlatımdan daha önem verilmesi flmi başarısız kılan öğeler. Rezzan Tanyeli'nin bir sonraki çalışamsı için gereken dersleri alıp yoluna başarı ile devam etmesini umuyoruz.

 

Bülten kaydı için tıklayınız