5. Gün 10 Ekim 2012 Ah Şu Nankör Topraklar: TOPRAĞIN ÇOCUKLARI

Murat AKSER profil resmi

Kategorisi : Festival Günlüğü

Yayınlanma tarihi : 11.10.2012

Etiketleri : Antalya Altın Portakal, Film Festival, Toprağın Çocukları, 2012


49. Altın Portakal Film Festivali 5. günüde halkın beğenisini kazanan filmini buldu. Ali Adnan Özgür'ün yönettiği Toprağın Çocukları 1940larda Köy Ensititülerini anlatan ve ona karşı olan faşizan saldırıları aktaran bir film.

 

Filmin konusu şöyle: Kemal öğretmen (Erkan Can) sıtma karşısında katliam yapan köylülerden kaçan kaçan iki roman kadını Köy Enstitüsüne sığınanca korur. Bu nedenle köylüleri kışkırtan kasabadaki jandarma çavuşu ile ters düşer. Enstitü aranır ve Kemal komünism propagandası yapmak ve genç öğrencilerin beynini yıkamak suçlaması ile Ankara'da mahkemeye sevkedilir. Ensitütüye sığınan iki kadına (Suzan Kardeş ve Müge Boz) Kemal'in yetiştirdiği genç Cevher (Ufuk Bayraktar) ve sevgilisi (Türkü Turan) sahip çıkar. Arkaplanda Cevher-Aybike-Karika arasında bir aşk üçgeni gelişir ancak film Cevher'in Kemal öğretmeni korumaya çalışırken vurulması ve sevgilisinin Köy Enstitüsünde faşistlerce dövülmesi ile sonuçlanır. Enstitüler kapatılır ancak yetiştirdikleri gençler geldikleri topraklara ışık ve ümit olarak geri dönerler.

 

Öncelikle Toprağın Çocukları bir gönül filmi. Yönetmen Ali Adnan Özgür ve ekibinin kendini adadığı naif bir idealizmin ürünü. Bu nedenle de tüm ekip filmin hikayesine bir içtenlikle sarılabiliyor. Kemal öğretmen olarak başrolde olan Erkan Can ise filmi şahsen yapımcısı olarak da desteklemiş. Film 14 eylülden beri gösterimde ve halen 50bine yakın seyirciye ulaştı. Ancak Altın Portakal'da defalarca seyirci tarafından ayakta alkışlanan filmin bir misyonu var: Köy Enstitülerini hatırlatmak onların mezunlarını ve emeklerini kutsamak. Film meramını anlatmak için yer yer dönemim ortaöğretim genel müdürü İsmail Hakkı Tonguç'u bir üst ses olarak kullanıyor ve bu nedenle yer yer didaktik olabiliyor. Filmin başındaki Roman aileye karşı yapılan kıyım sahnesi ile çarpıcı görsellerin devamını filmin genelinde göremiyoruz. Filmin dramatik yapısı ve melodramatik yapısı ölüm ile bitecek kayıp ile sonuçlanacak bitişe doğru seyirciyi  adım adım taşıyabiliyor. Filmin Suzan Kardeş'ten Ezel Akay'a kadar geniş bir yardımcı kadrosu var. Suzan Kardeş'in gerçekçi oyunculuğunun yanında Türkü Turan ve Müge Boz'un rollerinin hakkını vermeleri karakterleri inandırıcı kılıyor. Senaryo ve müzik dalında bu yıl festivalden ödül bekleyebilecek olan Toprağın Çocukları en yalın haliyle şu an Altın Portakal seyircisinin gönlünde taht kurmuş durumda.

 

Bülten kaydı için tıklayınız